Parmak Pas Nedir?

Parmak pası sınıflandırmak gerekirse birden fazla sınıflandırma yapılabilir:

 

 1. TOPUN KATETTİĞİ MESAFEYE GÖRE
  1. Uzun pas
  2. Yakın pas
 2. TOPUN HAVADA ÇİZDİĞİ YÖRÜNGEYE GÖRE
  1. Yüksek pas
  2. Orta yüksek pas
  3. Alçak pas
  4. Kısa pas
 3. TOPUN GÖNDERİLDİĞİ İSTİKAMETE GÖRE
  1. Öne pas
  2. Geriye pas
  3. Yana pas
 4. YAPILIŞ ŞEKİLLERİNE GÖRE
  1. Durarak
  2. Hareket halinde pas
  3. Hareketten sonra pas
  4. Sıçrayarak
    PARMAK PAS TEKNİĞİ

    Ayaklar için iki pozisyon vardır. Bir ayağın ileride olması . Diğeri ayakların yan yana olması. Birinci pozisyon, kısa yürüyüş adımına benzer. Ayaklar omuz genişliği kadar açık ve arkada ki ayağın topuğu kalkıktır.

    Ayakların yan yana olduğu pozisyonda, iki ayakta hedefe 90 derece açı yapacak kadar bükülür. Ayaklar birbirine yakın ve yere düzgün basarak durur. Ayak uçları hedefe dönüktür.

    Tek ayağın önde olması genelde daha çok kullanılır. Ağırlığın büyük bir kısmı ön ayakta olur. Dizlerini hafifçe büker ve sonra topu yukarı doğru iterken bacaklarını doğrultur.

    Ayakların yan yana olması pozisyonu ise ayrı bir güç verir. Ağırlık iki ayağa dağılmıştır.

    Sırt düz ve diktir. Baş yukarıya doğru kalkık ve topu izler pozisyondadır. Kollar pas atışında elleri iter. Dirsekler tamamen geniş ve hazırdır.

 

    Pas da bilekler bir yay gibi çalışır. Top bilekleri ittiği zaman bilekler bükülür. Bilekler topla temas anında sert olmamalıdır. Sert bilek bükülmeyi önler. Eller açıktır. Eller bir kase gibi parmaklarda kıvrıktır. Parmaklar yumuşak bir bekleyişte olmalıdır. Gergin parmaklar kolayca esnemez. Alından ellerin uzaklığı 15 cm ileridedir. İşaret parmakları yaklaşık bir çizgi üzerinde imiş gibidir. Vuruş anında kolların ileriye uzanmasıyla birlikte bacaklar da dizlerden doğrularak harekete katılırlar.

    Parmak pasta yapılan hataları:

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !